III FESTIWAL NALEWEK ZA NAMI

17 listopada 2009 r. po raz trzeci spotkaliśmy się aby degustować nalewki. Tym samym III Festiwal Nalewek przeszedł do historii.
Organizatorami tegorocznej edycji Festiwalu był Gościniec Stare Sioło wraz z pensjonatem Willa Łuka, a miejscem spotkania degustatorów dom Stasia Czerniakowskiego Golcówka. Spotkanie miało charakter bardziej kameralny niż podczas drugiej edycji, kiedy w imprezie udział wzięło niemal 50 osób, a do ocenienia było 20 nalewek. Tym razem lista uczestników ograniczona została do 20 osób, a trunków było "tylko" 12. I chyba dobrze że nie więcej, bo jak już praktyka wykazuje po 10 nalewce zmysły węchu i smaku są tak przytępione, że ciężko jest uczciwie cokolwiek więcej ocenić.

W odróżnieniu od pierwszej edycji Festiwalu, tym razem nie było podziału na nalewki wytrawne i słodkie; wszystkie startowały w jednej klasie. Każdy z uczestników otrzymał kartę do głosowania, w której należało ocenić walory wzrokowe, węchowe oraz smakowe (pierwsze usta i drugie usta). Tym samym maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosiła 40. Dla porządku należy dodać, że uczestnicy dostali nalewki jedynie ponumerowane, a więc całkowicie anonimowe.

Po zebraniu kart oraz podliczeniu punktów wyniki ukształtowały się następująco:
I miejsce: Nalewka Janusza Ziemlińskiego "Wiśniówka"- 469 pkt
II miejsce: Nalewka Janusza Demkowicza "Dymitr Samozwaniec" - 452 pkt
III miejsce: Nalewka Ani Morawskiej "Morelówka" - 428 pkt
Dodatkowo komisja podliczająca głosy (w składzie Agnieszka Banaszek i Zygmunt Skorupski) zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia dla nalewki Józia Lubińskiego "Biały Murzyn".

Następny Festiwal za rok...