II FESTIWAL WIN JEDNO(ZA)SZCZEPOWYCH: PRIMITIVO

30 grudnia 2011 r. odbył się II Festiwal Win Jedno(za)szczepowych. Tym razem do oceny został wezwany szczep "Primitivo". Kapituła zastrzegła nie przyjmowanie do degustacji bliźniaków (Zinfander, Plavac Mali), ale na nich też kiedyś przyjdzie czas.
Ocenialiśmy 9 win wniesionych przez degustatorów. Zwyciężył "Artas" (2008) z Castello Monaci, którego importerem jest Mielżyński. Zwyciężył zdecydowanie, ale było to jedyne Primitivo, które oprócz zachowania cech właściwych temu szczepowi (kwasowej toporności i drewnianych aromatów) miało godny nos i niezwykle długo istniało w ustach, przy dobrze zrównoważonej kwasowości.
Drugą lokatę przyznano "Tacco Barocco" (2010) z winnicy Sampietrane. Wino zaskoczyło wszystkich. Skażone bakterią "brettanomyces" uwolniło z siebie aromaty stajni, przepoconego siodła, a nawet obornika. Zachwyt, który jednak za szybko znikał po wlaniu do ust. A szkoda. Wino zostało kupione w jednym z warszawskich sklepów winiarskich. Brak kontretykiety, importer nieznany.
Najniższe stopień podium przypadł Primitivo "Cantalupi" (2008) z winiarni Conti Zecca. Było to wino najbardziej "przyjazne" w sensie codziennego obcowania z tak trudnym szczepem. Wino nie ma importera. Zostało przywiezione przez jednego z degustatorów z wakacyjnych wojaży po Włoszech.
Wszyscy zwycięzcy byli z regionu Salento.

Poniżej pełna lista wyników degustacji szczepu "Primitivo":

1. "Artas" (2008) Castello Monaci (Mielżyński) - 28 pkt
2. "Tacco Barocco" (2010) Sampietrane (?) - 18 pkt
3. "Cantalupi" (2008) (---) - 14 pkt
4. "Primo Duca" (2006) San Pietro Vernotico (M&P) - 12 pkt
5. "Epicuro" (2008) Monte Porzio Catone (?) - 4 pkt
6. "Messapicus" (2006) C&G Marano (FineFoodGroup) - 3 pkt
7. "Piluna" (2007) Castello Monaci (Mielżyński) - 1 pkt
8. "Sud" (2008) Feudi San Marzano (Vininova) - 1 pkt
9. "il Duca" (2008) S.Pietro Vernotico (M&P) - 0 pkt

Na końcu uczestnicy degustacji spróbowali "Prymitywu ze Starego Sioła", kupażu ze wszystkich degustowanych win i ocenili go powyżej "il Duca" wstrzymując się od oceny punktowej.

Następne spotkanie wyznaczono sobie na dzień 04 maja 2012 r. Pod lupę bierzemy "TORONTESA"!!! Zapraszamy ze swoimi butelkami.